Programowanie jest zajęciem bardzo mozolnym i wyczerpującym ale za to jeszcze bardziej satysfakcjonującym . Polega na tworzeniu dwóch zgoła odmiennych kodów, jeden z nich jest to kod źródłowy a drugi to kod wynikowy. Pierwszy z nich to zapis programu komputerowego na którym jest tworzony kod oraz wszystkie jego operacje, które będzie musiał wykonać. Aby zaprogramować taki kod potrzebna jest nie mała wiedza oraz znajomość jednego z języków programowania. Chyba takim najpopularniejszym z języków używanych podczas programowania jest język C++, który został zaprojektowany przez Bjarne Stroustrupa, wcześniej wymyślił on język C, natomiast C++ jest jego rozszerzeniem. Rozszerzenie to zostało ulepszone o silniejszą statyczną kontrolę typów oraz mechanizmy atrakcji.

Dzięki temu jest to można powiedzieć numer jeden wśród języków używanych do programowania. Znając go na pewno nie będziemy żałować. Trzeba dodać, że ten czy jakikolwiek inny język nie jest łatwy i trzeba czasu i cierpliwości aby takie języka się nauczyć. To wszystko można śmiało porównać do gry w piłkę, każdy piłkarz od małego kopał piłkę uczył się techniki oraz popełniał błędy. A błędy to przecież proces nauki, bez nich nie było by progresu. Z czasem przychodzą zwycięstwa i trofea co jest rzeczą oczywistą. Dokładnie tak samo jest z programowanie od najmłodszych lat potrzebna jest chęć poznawania tej dziedziny, chęć odkrywania i nauki wszystkich schematów, kodów i wielu wielu innych rzeczy. Jak w wielu innych przypadkach efekty przyjdą wraz z upływem czasu. Należy pamiętać, że to nie jest sport a praca umysłowa, więc jeśli masz na swoim koncie kilkadziesiąt wiosen, wcale Cię to nie dyskwalifikuje.

Naukę programowania warto zacząć od samych podstaw, kupić odpowiednie książki, oglądać poradniki i tworzyć pierwsze najprostsze polecenia, z czasem pojawi się możliwość przejścia na wyższy poziom. Ciekawostka jest, że komputery do porozumiewania się używają jakże trudnego dla przeciętnego kowalskiego języka binarnego, dlatego właśnie został wynaleziony, a właściwie zostały wynalezione języki programowania. Nie są one najłatwiejsze ale z pewnością, lepsze to niż nauka systemu binarnego.